Утрото в Италия винаги е като в книгите. Денят плахо наднича през стъклата, въздухът е пропит със старинна музика, кафето винаги е ароматно, храната идва от друго измерение и някак света изглежда така, сякаш започва отначало.
Дестинацията този път е полуостров Саленто, област Пулия. Този регион е дом на едни от най-очарователните италиански градчета, пълни с традиции, култура, история, невероятна природа и едно от най-сините морета.
Саленто е онази част от Южна Италия, която създава специални изживявания. Отнася те направо в неразказаните истории от книгите, където се усеща спокойния ритъм на живота. Перфектно място за т.нар. “Бавен туризъм“ (Slow Tourism). От онези райони, където не е нужно да бързате, просто се оставяте на изживяването и нещата сами се случват. Там няма тълпи от туристи и в момента, в който стъпиш на това място, усещаш спокойствието и балансирания начин на живот. Може с часове да се наслаждавате на прекрасната храна, на хубавото вино, да поговорите с местните и след това да се слеете с автентичната атмосфера.
Саленто се намира в най-южната част на област Пулия (Apulia) или ако си представите формата на италианския ботуш – Саленто е токчето. За да стигнете до този прекрасен италиански регион е най-удобно да пътувате с полет до Бари (Wizz Air) или до Бриндизи (Alitalia). Разстоянията между градчетата в тази част на Италия са малки, така че най-удобно е да отседнете на едно място и да пътувате с кола из региона. По този начин ще може да се насладите на съкровищата, които предлага областта.
Морчано ди Леука (Morciano di Leuca)
Моето специално утро беше в Морчано ди Леука (Morciano di Leuca). Това е малко градче в провинция Лече (Lecce), регион Пулия, което носи целия дух на старинна Италия. Малките улички в монохромни нюанси, спокойствието и тишината са част от пейзажа на градчето. Хората из целия район на Саленто са изключително топли, а това че голяма част от тях не говорят английски още повече ни потопи в света на Южна Пулия.
Къщата, в която бяхме отседнали беше очарователна.„La Corte Delle Sterne“ веднага се превърна в едно от любимите ни места. Къщата притежаваше типично италианско излъчване. Така семпло и непретенциозно, а в същото време изключително вдъхновяващо. От покрива се откриваше гледка към цялото градче, а в далечината се виждаше и морето. Стаята ни беше с високи тавани, типични за района каменни стени и фантастична атмосфера.
Пристигнахме късно вечерта, багажът ни беше изгубен от авиокомпанията, но топлото посрещане с широка усмивка на домакинката ни Тоня бе изключително успокояващо. В този район на Италия местните са с изключително топли души, дружелюбни и готови винаги да съдействат, когато човек има нужда.
На сутринта отваряйки вратата към двора, пред мен се откри очарователна гледка и всичко, от което човек има нужда, докато е в Италия. Дворът бе пълен с цветя, кактуси, птиците не спираха да пеят, а Тоня прилежно бе приготвила закуската с кафе и най-вкусния домашен кекс. Тя не говореше английски, ние не разбираме италиански, но това по никакъв начин не попречи на комуникацията ни.
В Морчано ди Леука времето сякаш бе спряло. Това е едно от местата, където никой не бърза и можеш до безкрайност да се разхождаш из малките улички. Едно от местата, където опитахме най-вкусния десерт. Pasticciotto е сладкиш, пълен с крем, който е традиционен за района на Саленто. Опитахме го в Barlento – симпатично заведение в центъра на Морчано ди Леука и освен този десерт, там може да се насладите и на други прекрасни специалитети, част от традиционната салентинска кухня.
Санта Мария ди Леука ( Santa Maria di Leuca)
Представете си безкрайни сини хоризонти, очарователно скалисто крайбрежие, история, култура и невероятна природа. Санта Мария ди Леука или просто Леука съчетава всичко това. Курортното градче се намира в най-южната част на полуостров Саленто в непосредствена близост до нос Санта Мария.
Това е мястото, на което се срещат Йонийско и Адриатическо море, а нос Санта Мария и Пунта Ристола (Punta Ristola) са най-южните и крайни точки на полуострова. Изключително впечатляващо е Светилището De Finibus Terrae, което е известно като “Светилище на края на света“. Това е специално място за християнския свят, тъй като казват, че Апостол Павел е преминал от тук по пътя си към Рим, християнизирал е храма е го е посветил на Мадоната. Мястото носи онзи прекрасен дух на Южна Италия, който не се усеща на никое друго място. А това, че почти няма туристи прави атмосферата още по-очарователна. В непосредствена близост до Базиликата се намира и Фарът, който е един от най-важните за Италия.
В тази част на Италия времето сякаш не съществува. Пътищата са пълни с кактуси, маслинови и палмови дървета, потъваш някъде зад морския хоризонт, връщаш се назад в историята и всичко все повече изглежда като сюжет от книгите. Отгръщаш следващата страница, а там се намира истинско вдъхновение – Sante Le Muse.
Sante Le Muse
Sante Le Muse не е просто ферма (agruturismo) или ресторант, в който може да опитате традиционно приготвени ястия. Това място е поезия. Всяка рецепта има история и всичко е приготвено по определен начин. Там произвеждат всичко сами, а доматите Morciano се обработват по специален начин, който се предава от поколение на поколение.
Sante Le Muse се намира между градчетата Салве (Salve) и Морчано ди Леука (Morciano di Leuca) и притежава очарователен салентински дух.
Фабиана ни посрещна с топла усмивка и прекрасно отношение, а Луиджина ни показа как се приготвя традиционна паста “Sagne Torte“. Там опитахме най-вкусната лазаня на света и се влюбихме в домашно направената бира с пащърнак. Мястото притежава многобройни маслинови дръвчета, а едновременно с всичко това Sante Le Muse е творческа работилница за деца, които развиват въображението си с различни креативни игри и забавления.
Морето на Саленто
Цветовете на това море бяха съвършени. Още по пътя в далечината се различаваха ярко сините нюанси на Йонийско море и белите пясъци на плаж, който се нарича Малдивите на Саленто (Le Maldive del Salento). Имаше нещо прекрасно в тези нюанси, които наистина ни напомняха за Малдивите.
Йонийско море ми е любимо още от пътуванията ни до Гърция, където острови Закинтос и Лефкада оставиха в нас прекрасни спомени. Нямах представа, че Саленто притежава толкова прекрасно синьо море и още по-прекрасни морски пещери, които са едно от природните чудеса на района. Хванахме корабче от пристанището на Торе Вадо (Torre Vado) и не след дълго пред нас се показаха невероятни места. Внушителни пещери, високи варовикови скали, тюркоазени води и очарователна гледка към крайбрежието, както и към Punta Ristola – мястото, където се разделят двете морета.
Barbarano del Capo
Във въздуха се носеше прекрасен аромат на цветя и навсякъде цареше оживление. Салентинското ни приключение ни отведе до друга интересна спирка. Барбарано (Barbarano del Capo) е част от Морчиано ди Леука (Morciano di Leuca) и също е едно от важните места в Южна Пулия. В миналото от там е минавал древният път на пилигримите Appia Traiana, започващ от Рим и стигащ до Санта Мария ди Леука или Светилището на края на света „De finibus terrae“. Мястото е популярно с монументалния комплекс Leuca Piccola, намиращ се в покрайнините на Барбарано. Важна част от комплекса е църквата Света Мария ди Лeука дел Белведере (Santa Maria di Leuca del Belvedere), която през миналите векове е давала подслон на поклонниците. Това място е било и последната спирка преди крайната точка на пътя. В подземията има три кладенеца, които са утолявали жаждата на пилигримите.
Пътят винаги носи нови усещания. Поглеждаш света от друг ъгъл, променяш посоката и виждаш, че накрая си намерил точното място.
Дизо (Diso)
Денят беше особено вълнуващ. Слънцето вече започна да залязва, а ние се запътихме към следващата дестинация в Саленто.
Дѝзо (Diso) e малко градче в Пулия, Южна Италия. На 1-ви май бяхме част от празника на местните жители, които честваха деня на Свети Филип (San Filippo) и Свети Яков (San Giacomo). Тогава градчето оживява и се превръща в истинска приказка.
Светлинните декорации са традиционни за регион Пулия. Това събитие е религиозен обичай, който съществува от древни времена. Всяка година празненствата започват на 30-ти април и приключват на 3-ти май. Светлинното шоу може да се види всеки ден по време на празника, а 1-ви май е най-важният ден за местните жители. Тогава в 20:00ч. вечерта всички се събират на площада и очакват светлините.
Да бъдем част от празненството в Дизо (Diso) беше особено емоционално изживяване. Посетихме и фабрика, в която се изработват декорациите. Беше изключително интересно да видим как се създават тези дървени конструкции, които се използват както за този тип празници в Пулия, така и за всякакъв вид събития.
Дизо и неговите светлини бе изключително изживяване за нас. Признавам, че понякога е толкова хубаво да не знаеш къде отиваш. Нямаш очаквания, нямаш планове. Просто се оставяш на приключението и то ти показва едни от най-неочакваните и очарователни места.
Масерия Санту Ласи (Masseria Santu Lasi)
Регион Пулия е място, което определено има какво да разкаже. Всяко място носи своята собствена атмосфера. Всеки търси своето изживяване от книгите. Всеки търси своята собствена история.
Масерия Санту Ласи (Masseria Santu Lasi) се намира близо до Салве и датира от XVI век (1577г.). Масерия всъщност означава фермерско имение, обградено от високи защитни стени в регион Пулия, Италия. Масерия Санту Ласи (Masseria Santu Lasi) е едно от най-автентичните места, които посетихме и до ден днешен там се усещат духа на миналото и традициите на района. Масериите са построени, тъй като в миналото в района е имало нападения от турци и пирати и с тези стени, местните са защитавали земите си. Каменните постройки в масериите се наричат Паяре (Pajarе) и се различават по форма от Трулите на Алберобело.
Масерия Санту Ласи (Masseria Santu Lasi) е собственост на университетския професор Винченцо Казато, който преподава в Саленто. Била е изоставена, но днес е напълно реновирана и е обзаведена по старинен и автентичен начин.
Масерия Spigolizzi
Саленто е от онези места, които винаги си искал да посетиш. Земята на масериите, на фермите, на кактусите, на простичкия начин на живот. Саленто е вдъхновението от книгите, кулинарното изкушение на ценителите. Не случайно английската кулинарна писателка Пейшънс Грей (Patience Grey) е избрала живота в масерия в района на Саленто. Тя е живяла на това място заедно със съпругът си – белгийския скулптор Норман Моменс (Norman Mommens).
Днес там живеят синът ѝ Никълъс Грей (Nicholas Gray) и съпругата му Маги Армстронг (Maggie Armstrong). Мястото е изключително интересно. Всеки детайл там те доближава до изкуството и до деликатния селски живот и италиански дух. Никълъс и Маги живеят по възможно най-простичкия и автентичен начин, близо до природата. Той ни показа една илюстрация, с която се изобразява процеса, когато човек открива своя собствен Рай, мястото към което принадлежи. След това го застроява, променя го и го продава, защото вече не е онзи Рай, който е намерил в началото.
Бокситното езеро, Отранто
Близо до Отранто се намира още едно от чудесата на Саленто. Това е Бокситното езеро (Cava di Bauxite), коeто някога е било мина и находище на боксит. Днес там ще откриете езеро с изумруден цвят, заобиколено от червеникав пясък. Контрастните цветове те карат да се чувстваш така, сякаш си на друга планета. Истински извънземен пейзаж.
Масерия Бандино, Отранто (Masseria Bandino, Otranto)
Местната кухня в този район на Италия е истинска традиция. Салентинската храна e съставена предимно от различни местни зеленчуци и морски дарове. Храна, богата на въображение. Истинска палитра от цветове и вкус от друго измерение. Пътешествието ни из Саленто ни отведе до околностите на Отранто, където ни очакваше място с вкус на Южна Италия.
Масерия Бандино (Masseria Bandino) притежава типичния архитектурен стил на тази част на Италия и се намира до прекрасна борова гора в очарователна долина. Масерията датира от 1700 година, реновирана е и днес е едно от най-очарователните места в околността.
В ресторанта звучеше любимата ми песен на Франк Синатра – “My way“. Мога да я слушам с часове и да се наслаждавам на усещането, което ми носи. Така, както се наслаждавахме на храната, която опитахме в Масерия Бандино (Masseria Bandino). Главният готвач Анджело Карботи (Angelo Carbotti) ни предложи истинско вдъхновение за душата. Опитахме традиционният вкус на Саленто, с типични съставки, продукти и невероятни морски деликатеси. Не случайно ресторантът е препоръчан от Мишлен за 2018г. и 2019г. Там храната е истинско изкуство. Креативно създадени специалитети, които опитвайки за пореден път осъзнаваш, че този регион е истински кулинарен Рай.
Мартано (Martano)
Мартано е малко градче в Саленто, провинция Лече, което притежава прекрасен старинен дух. Монохромните цветове създават уют и топла атмосфера, а градът сам по себе си е забележителност. Мартано е типично италианско градче с малки улички, по които няма да видите тълпи от туристи. Едно от местата в Пулия, които не предполагах, че съществуват и със сигурност един ден отново ще посетя. Разхождахме се из малките улички, посетихме прекрасни църкви с барокови детайли. Разхождаш се, разговаряш с местните, опитваш вкусните десерти на сладкарница Stella и целия град е твой.
Ресторант “Le Scalelle“ (Le Scalelle Restaurant)
В близост до Torre Vado, с гледка към Йонийско море и плажът Le Maldive del Salento се намира място, което предлага невероятни морски специалитети в комбинация с местни зеленчуци. Ресторант „La Scallele“ е част от Hotel “La Collinetta” и ако обичате морски деликатеси това място определено има какво да ви предложи. Опитахме калмари, салата от октоподи, местни макаронени изделия, миди в комбинация с различни вкусове и зеленчуци, които са само част от менюто. И всичко това, сервирано с местно вино.
Виненият свят на Саленто
Светът на Южна Пулия е невероятен. А Саленто продължава да ни показва своите съкровища. Депреса (Depressa) е малко градче, разположено в югоизточната част на Пулия, близо до Триказе (Tricase). Районът е популярен с традициите си в лозарството и производството на вино. Посетихме местната винарна Castel Di Salve, която е основана през 1887г. Не бяхме опитвали хубаво, италианско вино от пътуването си из Тоскана, а Саленто ни показа и този свой традиционен вкус.
В тази част на Италия има за всеки по нещо. Пулия ни показа традициите, историята си, кулинарните и природните чудеса. За следващия път си набелязахме и очарователен маршрут за трекинг.
Последната вечер в Морчано ди Леука (Morciano di Leuca) за пореден път се почувствахме като част от местните, които ни показаха магнетичната си музика. Потопихме се в духа на южните ритми и автентичните за района танци. За няколко дни осъзнахме, че Саленто не е просто част от Пулия. Саленто е емоция и всеки, който стъпва на токчето на Италия го усеща. Със сигурност ще се върнем отново. За да се потопим в културата и традициите на мястото, за да видим отново онова малдивско синьо на морето, за да опитаме отново най-вкусните морски специалитети и любимия салентински десерт Pasticciotto. За да видим отново приказните светлини на Дизо, красивите масерии и Тоня отново ще ни очаква в прекрасната си къща.
Защото Саленто е като в книгите. Онази непрочетена история, която е пълна с автентичност. Страниците, които с любопитство отгръщаш. От онези книги, които са за ценители. Без тълпи от туристи и с най-съвършените герои. Онези, които изживяват своята история.
Благодаря за чудесния разказ!
По кое време на годината е била почивката ви там?
Благодаря Ви и аз! Бяхме там началото на май месец 🙂
Прекрасни снимки, почувствах магията на Пулия! Надявам се и аз да да видя всичко това на живо!
Благодарим Ви! Пожелаваме Ви го от сърце! 🙂
Потопихте ме в Рая!Благодарс Ви!
Благодаря Ви и аз! 🙂
Потопихте ме в Рая!
Благодарс Ви!
Благодаря ви приятели!Невероятен пътепис,пренесох се там ,в Пулия,опитах от вкусните ястия и вина,плувах в тюркоазеното море!Запазете и направете пътеводител,който може да издадете един ден и ще бъде “на върха”!
Благодарим и ние от сърце за прекрасните думи! 🙂 🙂 🙂
Пренесох се там! Благодаря ви отново за страхотния разказ и снимки!
Благодарим Ви и ние за прекрасните думи! 🙂
Много интересно! Благодаря ви за информацията! Саленто вече е в списъка! 🙂
Благодарим Ви и ние! 🙂
Благодаря за страхотните снимки и всичко , което сте написали!Италия ми е любима дестинация …..а в Пулия ще пътувам за втори път .Всичко там е спокойствие и красота!
Благодаря Ви и аз за прекрасните думи! 🙂 🙂 Много обичаме Италия, а тази част на Пулия ни е от любимите места! 🙂
Страхотен пътепис! Задължително ще посетя и тази част на Италия!
Благодарим много! Прекрасно е там! <3