Казват, че най-големите съкровища на света са скрити в океана. Някъде сред дълбините, сред безкрайната морска шир и хипнотизиращ свят на биоразнообразие, се намират изгубени съкровища и мистерии, които от векове привличат изследователи и приключенци, престрашили се да изследват морския свят. Свят, който продължава да съхранява велики истории и загадки, които очакват да бъдат открити.
Октомври е и самолета ни плавно прелита над малдивските острови. Малдивите са част от нашите приключенски маршрути за втори път. Малки живописни отрови с различни форми, обградени от млечно сини води и бели пясъци ни приветстват за завръщането ни.
Някъде там, сред сините нюанси на безкрайния океан, се крие и голямата ни мечта и причина да се завърнем – китовата акула. Търсенето на това фантастично същество ни показа невероятни места из Филипините и Азия. Едно търсене, в което осъзнаваш, че мечтите се сбъдват тогава, когато им дойде времето. И когато най-малко очакваш.
За втори път избираме остров Дараванду, разположен в биосферния резерват Baa Atoll. Този атол е едно от най-популярните и предпочитани места за гмуркане в света заради огромното биоразнообразие от морски живот и близостта си до прочутия залив Ханифару (Hanifaru Bay).
Организация на пътешествието
Купихме самолетни билети от София до столицата на Малдиви – Мале, с промоция на Lufthansa с полет през Цюрих за 500 евро на човек двупосочно. От Мале пътувахме с вътрешен полет на самолетна компания Manta Air до остров Дараванду.
Дараванду е малък остров с местно население от около 1000 души, с летище и уютни къщи за гости на достъпни цени. Високи палми с традиционни малдивски люлки, хамаци и шезлонги са разположени върху белия пясък и се ползват напълно безплатно.
На острова има няколко магазина, ресторанти, няколко центъра за гмуркане и красив туристически плаж с цветен коралов риф, който е дом на морски костенурки, скатове, рифови акули, мурени и цветни рибки.
Отново избрахме къща за гости Hanifaru Transit Inn. Един очарователен оазис с цветна градина, вкусна храна и прекрасно отношение от домакините ни – Ахмед, съпругата му и техните синове Басам и Башар.
Къщата за гости има всичко необходимо за един незабравим престой, а домакините ни помогнаха за организацията на пътешествието ни, както и с резервация на вътрешните полети. Разполагат и със собствена лодка, с която ни разхождаха из островите и направиха престоя ни още по-комфортен.
Този път решихме да дойдем на остров Дараванду с родителите на Тони, където да отпразнуваме юбилея на баща му и да им покажем подводния Рай на Малдивите.
Сезонът на Малдиви
Като тропическа дестинация Малдивите имат два основни сезона – сух и дъждовен. Сухият и силен сезон е от ноември до април. Сезонът на мантите (manta rays) е между юни и ноември, което съвпада с дъждовния период. Ако желаете да видите тези съвършени морски същества в залива Ханифару, е препоръчително да посетите това място по време на подходящия сезон. Ние избрахме да пътуваме през октомври месец. Период, през който тропическия дъжд беше малко и предимно вечер.
Остров Дараванду, Малдиви / Dharavandhoo Island, Maldives
Високи палми, фини бели пясъци, тропическа жега и тихият звук на кристално сините води, които почти безшумно се разливаха на брега – хармонията, от която имахме нужда.
Не сме от хората, които да лежат по цял ден на плажа, за това по-голямата част от времето я прекарваме винаги във водата. Още при първото ни влизане в домашния риф видяхме морски костенурки, eagle rays и мурени.
Ястребоклюната морска костенурка е вид, който е застрашен от изчезване. Това удивително създание ни напомня за отговорността на всеки един от нас да опазва техния морски дом.
Над палмовите дървета прелитаха летящи лисици, пред нас във водата от време навреме се появяваха малки рифови акули, а компания ни правеше местния любимец – папагалът Блу.
Предишното ни посещение тук беше преди 7 години. През този период климатичният феномен Ел Ниньо (El Niño) е оказал значително влияние върху океаните по света и морската екосистема, включително и на Малдивите. Ел Ниньо е предизвикал повишаване на температурите на повърхността на океаните по целия свят, което е довело до промени в метеорологичните условия.
В Малдивите и Индийския океан, Ел Ниньо е предизвикал загиване на много от коралите, които са от съществено значение за богатството на морското биоразнообразие в региона. Тези промени могат да имат негативни последици за морския свят и за хората, които зависят от морските ресурси за своето препитание и икономическо благосъстояние. Затова е от съществено значение да разберем важността на опазването на морската екосистема.
Малдивските острови са известни с това, че са изложени на въздействието на морските вълни и приливите, които могат бързо да заличат плажовете. За да ги защитят от това местните жители са поставили каменни стени, които да предпазят бреговете. Такива стени са поставени и пред големи малдивски ризорти. Те служат като пречка за водата, като по този начин ограничават ерозията и помагат за задържане на пясъчните брегове.
Освен това, те също така помагат за съхраняване на богатата морска екосистема, като създават условия за растеж на коралови рифове, които са жизненоважни за защитата на бреговата линия от водните стихии.
За тези години плажът на остров Дараванду е останал все така очарователен. Всичко е все така спокойно, малките прашни улички са все така осеяни с цветя, а усмивките на местните жители ни карат да се чувстваме като у дома си.
Щастието, че сме отново тук беше безкрайно. Тези дни организирахме и най-важните ни активности – гмуркане в рифа на акулите (Shark Reef), посещение на залива Ханифару (Hanifaru Bay), Sandbank, Picnic Island, разходка до близък ризорт, както и тур по залез за наблюдение на делфини. Най-голямото ни желание беше да видим китова акула.
Това феноменално създание се беше превърнало в една от най-големите ни мечти. От онези мечти, които отразяват свободния дух на душата ти и силната ни връзка с океана.
Продължава на втора страница.